Důležitou roli při výběru jízdního kola hraje terén. Udělejte si přehled v různých modelech, ať šlápnete do pedálů co nevidět.
Než koupíte kolo, položte si 3 základní otázky
Projíždíte e-shopy se stovkami modelů a motá se vám hlava, jak kdybyste zrovna přeletěli řídítka? Odpovězte si na otázky, díky kterým zúžíte svůj výběr:
1. Kde budu jezdit?
Holdujete příležitostným vyjížďkám ve městě, nebo si radši dáte do těla na pořádném trailu v terénu? Zodpovězením na otázku jste právě provedli základní síto. Už víte, zda zabrousíte do kategorie městských kol, nebo se zaměříte na horská kola.
2. Kolik můžu investovat?
S osazením kola je to podobné jako s výbavou v autě. Čím lepší a vytuněnější komponenty, tím dražší model. Finančním stropem zúžíte nabídku a snadněji se rozhodnete. Pokud ale váháte, jestli lepší komponenty, nebo rám, vždycky vyberte rám. Komponenty můžete dokoupit v budoucnu.
3. Rozseknu to testovací jízdou?
Určitě ano. Pokud máte možnost, navštivte prodejnu osobně a kolo si vyzkoušejte. Papírové předpoklady ještě neznamenají, že vám kolo sedne i v reálu.
Typy kol podle terénu – horské, trekingové, silniční či elektrokolo
Horská kola
Horská kola se hodí do terénu, sebevědomě s nimi překonáte kameny i kořeny. Pláště s terénním vzorkem vás nezradí ani na mokré a blátivé cestě. Pohodlí na nerovnostech zajišťuje přední odpružená vidlice nebo modely s odpruženým rámem.
Pokud se neradi stresujete neohleduplnými řidiči a radši vyjedete za město do lesa, jste v této kategorii kol správně.
Krosová (a trekingová) kola
Krosová a trekingová kola jsou ideální pro jízdu po silnici nebo zpevněných stezkách. Městským kolům „berou“ tenčí pláště a vzpřímenější posed. Zároveň ale zdolají i (lehčí) terén, podobně jako horská kola. U těchto modelů se také často setkáte s odpruženou přední vidlicí.
Pokud putujete převážně po silnicích, cyklostezkách a jen občas projedete lesní cestou přes kořeny, tento typ kola vás nadchne.
Silniční kola
Pokud vám síly stačí, na silničním kole to rozjedete po silnici jako závodník na Tour de France. Pro silnější zážitek oblékněte třeba ještě cyklistický dres a cyklistické kraťasy. I když, tyto kousky vás podrží na jakémkoliv kole. Padnou jako ulité, odvádí pot a díky kvalitním gelovým vložkám v nich zvládnete i dlouhé trasy, ať už aspirujete na závodníka, nebo jste jen rekreační cyklista.
Do terénu silniční kolo neberte, z důvodů úzkých plášťů by byla jízda nepohodlná. Převody jsou přizpůsobené rychlejší jízdě a počítejte s berany a delším rámem, díky kterému na řídítkách skoro ležíte.
Městská kola
Rekreační jezdci, zbystřete! Na těchto kolech se pohodlně dostanete do práce, na nákup i do oblíbené kavárny. Posed je vzpřímený a pohodlný. Většina těchto modelů má nosič i blatníky.
Elektrokola
S elektrokoly vyjedete i sebevětší kopec. Ale nebojte se, zapotíte se i tak. Intenzitu pohonu můžete regulovat, nebo ho úplně vypnout. Zároveň ale získáte pomoc v ten správný čas. Dojezdová vzdálenost se pohybuje až kolem 150 km a kola bývají v městském, krosovém i horském provedení.
Typ kola máte, teď ještě omrknout parametry
Zaměřte se také na materiál rámu, nejčastěji se vyrábí z oceli, hliníku, karbonu a titanu. Při osazení myslete na komponenty, jako jsou brzdy, pedály, převody, přesmykač a další.
Dejte si pozor také na velikost rámu. Vše je o stavbě vašeho těla, všeobecně by cyklista stojící obkročmo nad kolem měl mít horní rámovou trubku přibližně 5 cm od rozkroku.
Autor článku: Pavla Melenová