Intenzita slunečního záření je sice v průměru třikrát menší než v Chorvatsku, ale přesto nás sluníčko dokáže pořádně potrápit i v této nadmořské šířce. A to zejména v době, kdy se typické české počasí změní k nepoznání a zavládnou tropy. Ty letošní se k nám pomalu vkrádají a brzy udeří v plné síle, proto není od věci malá rekapitulace základních zásad a faktů o opalování. Rady si vezměte k srdci – důslednou ochranou pokožky přejdete spálení, a tím i výraznému zvýšení rizika rakoviny kůže.
Kůže není v bezpečí, ani když se nespálíte
Krém na opalování byste měli mít vždy po ruce a v případě delšího pobytu na sluníčku neváhat s aplikací. To, že se nespálíte, totiž nemusí nic znamenat. Pokožku nepoškozuje pouze UVB záření, které je příčinou zhnědnutí, ale také složka UVA. Jinými slovy – kůže může dostat pořádně zabrat, i když to na ní není na první pohled vidět.
Riziko vzniku rakoviny kůže roste především následkem těchto faktorů: fototyp a tvorba pigmentu, počet mateřských znamínek, počet spálení kůže.
Voda smyje i voděodolný krém
Kosmetický přípravek odolný vůči vodě je jistě lepší volbou než krém bez této vlastnosti, ovšem počítejte s tím, že při delším pobytu ve vodě se nakonec tak jako tak smyje. Raději proto neváhejte a naneste krém vždy, když vylezete na souš.
Dokonalá ochrana neexistuje
Ani ten nejlepší krém či olej na opalování nedokáže zajistit stoprocentní ochranu. Ačkoliv zadrží většinu slunečního záření, část ho do kůže přesto pronikne. Myslete na to a dopřejte své pokožce jen tolik sluníčka, kolik jí neuškodí.
Opalujte se pozvolna
Dneska na to „vlítnu“, strávím celý den na lehátku a nikdo si už ze mě nebude dělat legraci, že vypadám jako ředitel vápenky… Pokud vás napadlo něco podobného, raději od svého záměru upusťte. Méně intenzivní opalování je vůči kůži mnohem šetrnější. Hnědnout budete pomaleji, ale zato zdravěji.
Nejde jen o SPF faktor
Sun protection factor neboli SPF faktor je bezesporu jedním z hlavních kritérií výběru opalovací kosmetiky. Ale nikoliv jediným – určuje „pouze“ dobu, po kterou vás krém ochrání. Nezapomeňte se proto podívat na složení a zvolte přípravek, který je vůči pokožce šetrný a zároveň vám vyhovuje textura. Nemusí to být nutně krém, skvělou volbou může být i populární opalovací mlha.
Pamatujte, že především levnější přípravky mívají složení, které není právě ideální pro citlivou kůži. Samozřejmě to platí také pro děti – pro ně raději rovnou pořiďte speciální krém vyvinutý s ohledem na jejich pokožku.
Nejdražší nemusí být nejlepší
Od podezřele levné opalovací kosmetiky raději ruce pryč. Ale stejně tak důkladně zvažte, zda za „opalovák“ dáte několik tisíc korun. Nabídka je pestrá a nechybí v ní ani přípravky, které svou cenou mnohonásobně překonávají průměr. Již mnohokrát bylo prokázáno, že dražší není synonymem pro lepší.