Pokud se chystáte na Šumavu, pak byste neměli při svých toulkách touto krásnou krajinou vynechat Černé jezero. Černé jezero na Šumavě patří totiž k největšímu českému ledovcovému jezeru u nás a poskytne vám i krásný pohled na krajinu a okolí.
Černé jezero na Šumavě dostalo jméno podle své hladiny
Ne nadarmo se Černému jezeru říká černé, když ho spatříte na vlastní oči, tak pochopíte, má totiž černou hladinu. Takové zbarvení způsobuje 9 metrů vysoká vrstva kalu, která je vytvořená pylem z okolních jehličnanů. Tento pyl se na dně Černého jezera ukládá po statisíce let. Lesní porost propustí na hladinu vody jen minimální sluneční světlo a to pak samozřejmě přirozeně napomáhá dojmu, že je jezero černé jako sama tma.
Ledovcovým původem patří Černé jezero na Šumavě spolu s ostatními jezery v této oblasti k jedinečné vodní ploše v naší republice. Jezero nedisponuje žádným viditelným přítokem, a proto je napájeno z podzemních pramenů. Ty vyvěrají na úpatí nedaleké Jezerní hory. Voda z jezera pak odtéká samovolně Černým potokem až do řeky Úhlavy. Maximální hloubka Černého jezera je 39,8 metrů, současně patří i k nejníže položeným šumavským jezerům. Nachází se v nadmořské výšce 1008 metrů. O jezero a jeho kráse psalo mnoho autorů již v minulosti, například Jan Neruda, Eliška Krásnohorská i Jaroslav Vrchlický.
Jezero na Šumavě je opředeno několika pověstmi a říká se, že na dně jezera jsou ukryta těla mnoha utopenců. Ta zůstala zachovaná, a to díky ledové vodě.
K černému jezeru se vydejte po žluté značce
K jezeru se nejrychleji dostanete po žluté turistické značce, a to z parkoviště na Špičáckém sedle. Toto parkoviště je od Černého jezera vzdáleno asi 3,5 km, takže výlet by měli zvládnout i menší děti. Podívat se můžete také na vodopád vysoký 14 metrů. K němu se dostanete od Jezerní stěny lesem po pěšince. Cesta je ovšem poměrně příkrá!